Obywatelski projekt w sejmiku małopolskim. Czy wróci palenie drewnem w kominkach?!

zakaz palenia drewnem kraków

Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił zapisy, na podstawie których sejmik województwa małopolskiego blokował obywatelską inicjatywę uchwałodawcza „TAK dla drewna, STOP gazolobby”, mającą na celu m. in. przywrócenie palenia drewnem w kominkach na terenie Krakowa. Ponowne głosowanie nad projektem odbędzie się w poniedziałek.

Ponad rok temu grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka zawiązała komitet i rozpoczęła zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały skierowanej do władz województwa. Celem komitetu było odroczenie o 3 lata zakazu bezklasowych kominków w Małopolsce.

„W związku z kryzysem energetycznym i drastycznie rosnącymi cenami gazu, a zarazem brakiem wystarczających środków finansowych gmin na dofinansowanie wymiany źródeł ogrzewania, uzasadniona jest zmiana terminu wymogów dotyczących wymiany kotłów na terenie województwa małopolskiego i wydłużenie go o 3 lata dla kotłów bezklasowych” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

„Ceny gazu dla przedsiębiorstw wzrosły w ciągu roku o ponad 300%. Gospodarstwa domowe w roku 2022 również zostaną objęte drastycznymi podwyżkami cen gazu, a ponadto odczują wzrost cen produktów i usług związanych z wyższymi kosztami energii przedsiębiorstw” – podkreślają autorzy inicjatywy. Co więcej, w dokumencie wyraźnie zaznaczono, że skazywanie rodzin na drogi gaz czy prąd i blokowanie korzystania z odnawialnych źródeł energii jakim są drewno i pelet to „dyskryminacja energetyczna niespotykana w
krajach UE”.

Mimo, iż komitet złożył w marcu 2022 r. ok 2,5 tysiąca podpisów (wymagane 1000), a urząd nie stwierdził żadnych braków formalnych w obywatelskim projekcie uchwały, sejmik województwa małopolskiego zablokował jego dalsze procedowanie. W styczniu b.r. WSA unieważnił zapisy małopolskiej uchwały dotyczącej wnoszenia obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, na które powoływali się prawnicy z urzędu marszałkowskiego. W związku z tym sejmik jest zmuszony ponownie rozpatrzyć projekt.

Półtora roku temu zebraliśmy 2500 podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą, jednak sejmik nie chciał jej procedować  i sprawa trafiła do sądu a teraz po wygranym procesie wraca. Nasza intencja jest taka aby w Krakowie i Małopolsce można było legalnie palić suchym drewnem, tak jak jest to w całej Europie. Bo drewno czyli biomasa to odnawialne źródło energii, które powinno być promowane, a nie zakazane. W Krakowie zakazano nawet najnowocześniejszych kominków i pieców na pelet. Zakaz ten uderza najbardziej w osoby mieszkające na peryferiach miasta, gdzie nie ma taniego ciepła z węgla z sieci ciepłowniczej. Nie jesteśmy wrogami nowych technologii, ale ludzie powinni mieć możliwość palenia drewnem choćby jako alternatywnego źródła ciepła – mówi PCh24.pl Bartłomiej Krzych ze Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka.

Projekt procedowany będzie w poniedziałek, 28.08.2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przy ul. Racławickiej 56 w Krakowie. Rozpoczęcie obrad zaplanowane jest na 10.30.

 

Źródło: PCh24.pl / Glos24.pl
PR

 

Twoje auto nie wjedzie do „strefy”?
Nowe przepisy uderzą w Ciebie, Twoich bliskich lub firmę?

Napisz do nas – pomagamy osobom poszkodowanym szkodliwymi przepisami:

Wesprzyj naszą działalność

Ruch Społeczny „Nie Oddamy Miasta” chce normalności, sprzeciwia się łamaniu praw obywatelskich, niszczeniu wolności działalności gospodarczej i rozpadowi więzi społecznych.

Nasza działalność jest możliwa tylko dzięki darczyńcom.

Każdy datek wpłacany na rzecz Ruchu przeznaczamy na: 

  • kampanię informacyjną w przestrzeni internetowej, ujawniającą faktyczne regulacje i drastyczne skutki ich wprowadzenia w zakresie tzw. stref czystego transportu; 
  • wydruk i kolportaż wśród mieszkańców największych polskich miast ulotek informujących o zagrożeniach wynikających z tzw. stref czystego transportu;
  • działania edukujące i mobilizujące opinię publiczną (spotkania, konferencje, raporty, artykuły i nagrania wideo) na rzecz obrony podstawowych wolności i praw obywatelskich, szczególnie wobec zagrożeń wynikających z realizacji Agendy 2030 i implementacji zasad „zrównoważonego rozwoju”.

Wypełnij formularz:

Zapraszamy na fanpage akcji:

Koordynator prac ruchu społecznego: