Jest kolejna broń do walki z SCT! Ukazał się bezpłatny poradnik

konferencja w warszawie - poradnik ordo iuris strefy czystego transportu

Po naszych publikacjach eksperckich, przyszła kolej na nowy oręż do walki ze strefami czystego absurdu. W dniu 22 marca 2024 r., eksperci Ośrodka Analiz Cegielskiego i Instytutu Ordo Iuris zaprezentowali Poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców pt. „Jak obronić swój biznes przed Strefą Czystego Transportu?”. Konferencja prasowa, w której wziął udział także przedstawiciel naszego ruchu, odbyła się przed ratuszem w Warszawie, gdzie od lipca tego roku będzie obowiązywać tzw. Strefa Czystego Transportu.

 

„Jak obronić swój biznes przed Strefami Czystego Transportu” – taki tytuł nosi nowa publikacja, która ukazała się właśnie dzięki staraniom Ośrodka Analiz Cegielskiego oraz Instytutu Ordo Iuris. Zawiera opisy ważnych niuansów prawnych i wyjaśnienia podstawowych problemów, wynikających z narzucania mieszkańcom pseudo stref. Pokazuje też pewne narzędzia i drogi oddziaływania w poszczególnych miastach, w tym także… przykład naszego ruchu społecznego „Nie Oddamy Miasta”! Od dawna czekaliśmy na ukazanie się tego poradnika, tym większa więc była nasza radość, gdy umożliwiono nam udział w konferencji dla prasy prezentującej to małe, ale ważne dzieło. Z naszej strony wystąpił na niej dr Paweł Momro. Na konferencji byli też autorzy: dr Łukasz Bernaciński i dr Tomasz Woźniak.

 

– Wprowadzenie „strefy czystego transportu” oznacza, że zarówno ci mniej zamożni, jak i ci bogatsi obywatele w podatkach wciąż składają się na utrzymanie i rozwój infrastruktury drogowej w miastach, ale już korzystać z tej infrastruktury mogą tylko ci, których stać na zakup drogich pojazdów lub aut elektrycznych. Z naszej perspektywy te rozwiązania uderzą przede wszystkich w przedsiębiorców. Uderzą szczególnie w tych, którzy do swojej działalności używają samochodów – mówił dr Tomasz Woźniak. Ekspert Ordo Iuris zauważył, że na końcu i tak doprowadzi to do podniesienia detalicznych cen produktów lub usług. A przecież, wielu drobnych właścicieli może tej konkurencji nie wytrzymać…

 

W dalszej kolejności wypowiedział się reprezentujący nas dr Paweł Momro. W skrócie przypomniał on, skąd wziął się ruch społeczny „Nie Oddamy Miasta”, jakie były jego początki i pierwsze działania, takie jak pisma protestacyjne i petycyjne, czy też wiec pod urzędem miasta, jeszcze z końcówki 2022 roku.

 

Z wielką radością przyjęliśmy ukazanie się poradnika. Zawiera on wiele cennych treści dotyczących „stref” i tego, jak sobie z nimi radzić. Zawiera też wnioski, które my zebraliśmy dosłownie z ulicy: z pracy, z rozmów ze zwykłymi mieszkańcami, którzy często prosili nas, by coś z tym problemem zrobić, by wygenerować jakiś społeczny sprzeciw. Ten sprzeciw tworzymy, starając się merytorycznie i spójnie wskazywać, na bezprawność, niekonstytucyjność stref czystego transportu oraz ich wysoką szkodliwość względem interesów mieszkańców – mówił Paweł Momro.

 

Nasz przedstawiciel przypomniał także o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ze stycznia 2024 r., który w całości uchylił krakowską SCT. Mówił o kuriozalnej i lekceważącej postawie krakowskich radnych, którzy nie chcieli przyznać się do własnego błędu i uchylić „strefę”, ale utrzymali ją w mocy, pomimo jasnego stanowiska sądu. Wspomniał także o prowadzonej obecnie przez nasz ruch zbiórce funduszy na wielką kampanię billboardową „Stefy czystego absudu”, dzięki której odkurzamy tak bardzo unikany przez polityków i niewygodny dla nich temat. Nasza kampania już ruszyła, ale jak na razie, mamy tylko kilkanaście billboardów w Krakowie i Warszawie. Aby pomnożyć zasięg akcji, prowadzimy właśnie wspomnianą zbiórkę fundraisingową, do której można dołączyć tutaj.

 

Na konferencji głos zabrali także: Halszka Bielecka (Ośrodek Analiz Cegielskiego) oraz Paweł Skierawski z warszawskiego porozumienia StopKorkom. Warto też pobrać zaprezentowany poradnik – autorzy udostępnili go na tej stronie. Zachęcamy Was do odsłuchania lub obejrzenia konferencji. Nagranie udostępniła telewizja PCh24TV:

 

Twoje auto nie wjedzie do „strefy”?
Nowe przepisy uderzą w Ciebie, Twoich bliskich lub firmę?

Napisz do nas – pomagamy osobom poszkodowanym szkodliwymi przepisami:

Wesprzyj naszą działalność

Ruch Społeczny „Nie Oddamy Miasta” chce normalności, sprzeciwia się łamaniu praw obywatelskich, niszczeniu wolności działalności gospodarczej i rozpadowi więzi społecznych.

Nasza działalność jest możliwa tylko dzięki darczyńcom.

Każdy datek wpłacany na rzecz Ruchu przeznaczamy na: 

  • kampanię informacyjną w przestrzeni internetowej, ujawniającą faktyczne regulacje i drastyczne skutki ich wprowadzenia w zakresie tzw. stref czystego transportu; 
  • wydruk i kolportaż wśród mieszkańców największych polskich miast ulotek informujących o zagrożeniach wynikających z tzw. stref czystego transportu;
  • działania edukujące i mobilizujące opinię publiczną (spotkania, konferencje, raporty, artykuły i nagrania wideo) na rzecz obrony podstawowych wolności i praw obywatelskich, szczególnie wobec zagrożeń wynikających z realizacji Agendy 2030 i implementacji zasad „zrównoważonego rozwoju”.

Wypełnij formularz:

Zapraszamy na fanpage akcji:

Koordynator prac ruchu społecznego: