Nasz głos w warszawskiej inicjatywie dialogowej Porozmawiajmy o SCT

SCT-auta-znak

Przybyliśmy, zabraliśmy głos, przekonywaliśmy! Ekipa „Nie Oddamy Miasta” pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie ze strony Fundacji Nowej Wspólnoty. Dotyczyło ono udziału w warsztacie zatytułowanym „Porozmawiajmy o SCT”, który zorganizowano w Warszawie w dniu 27 marca 2025 r.

Naszą grupę reprezentowali dr Paweł Momro i mec. Andrzej Dziurzyński. W gronie kilkunastu uczestników tego warsztatu dyskusyjnego zdecydowaną większość stanowili jednak zwolennicy wprowadzenia „stref”, najczęściej powiązani z organizacjami skupiającymi aktywistów klimatycznych.

W pierwszej części wydarzenia zorganizowano ok. 2-godzinną dyskusję, najpierw w małych podgrupach, a następnie w szerszym gronie. Następnie uczestnikom pokazano prezentację wniosków z rozmów przeprowadzonych wcześniej przez działaczy Fundacji Nowej Wspólnoty z grupką mieszkańców Warszawy. Jak deklarowano, w rozmowach wzięło udział łącznie niecałe 120 osób – mieszkańców sześciu warszawskich dzielnic oraz dwóch gmin bezpośrednio przylegających do stolicy. Dobór uczestników rozmów został przeprowadzony przez zewnętrzną firmę, nie znamy jednak szczegółów ani dokumentacji z tych przygotowań.

Aktywistka referująca wnioski z rozmów przyznała, że najbardziej pokrzywdzeni wprowadzeniem SCT w Warszawie czuli się mieszkańcy dzielnicy Śródmieście, a więc obszaru najmocniej dotkniętego oddziaływaniem „strefy”. Nie ukrywała zaskoczenia skalą niechęci mieszkańców do wprowadzanych rozwiązań. Z jej kolejnych wypowiedzi jednoznacznie wybrzmiewała stronniczość w kwestii SCT, którą wzmacniały pozytywne oceny na temat „świadomości zmian klimatu” u rozmówców w ramach omawianego projektu.

Po prezentacji powrócono do dyskusji plenarnej, w której padły m.in. propozycje zwolenników SCT, aby większym namysłem objąć potencjalne zachęty dla mieszkańców Warszawy. Ich celem byłoby zrekompensowanie problemów wynikających z wdrożenia „strefy”. Z naszej strony, jak również przedstawiciela inicjatywy StopKorkom Pawła Skwierawskiego, padały jednoznacznie wnioski na temat bezzasadności funkcjonowania SCT w kształcie uchwalonym w Warszawie i proponowanym w Krakowie, postulaty uchylenia „stref” i zastąpienia ich działaniami nakierowanymi na udrożnienie dróg miejskich, zwiększenie ich przepustowości, a także zwiększenie nacisku na eliminację pojazdów niespełniających przypisanych im norm w toku okresowych badań technicznych.

Mimo próby stworzenia sympatycznej atmosfery spotkania i pewnego rodzaju otwartości na nasze stanowiska w sprawie SCT, nie trudno było zauważyć, iż strona zwolenników SCT nie jest gotowa na zmierzenie się z konkretnymi argumentami strony społecznej. Zamiast dyskusji o sensowności, zasadności, racjonalności wprowadzenia SCT oraz jej potencjalnych skutkach dla mieszkańców polskich miast (szczególnie w dalszych etapach, w których przewiduje się już wykluczenie komunikacyjne na masową skalę) nacisk położony był na formułowanie własnych odczuć i przeżyć związanych z tym tematem.

andrzej dziurzyński, auta spalinowe, broszura, diesel, ekologizm, fundacja nowej wspólnoty, konsultacje, konsultacje w sprawie sct, nie dla sct, nierówność, nowa sct, nowy projekt, ograniczenia, porozmawiajmy o sct, samochody spalinowe, SCT, strefa czystego powietrza, strefa czystego transportu, strefa czystego transportu warszawa, strefa warszawa, strefie czystego transportu, transport, uchwała, warszawa

Twoje auto nie wjedzie do „strefy”?
Nowe przepisy uderzą w Ciebie, Twoich bliskich lub firmę?

Napisz do nas – pomagamy osobom poszkodowanym szkodliwymi przepisami:

Wesprzyj naszą działalność

Ruch Społeczny „Nie Oddamy Miasta” chce normalności, sprzeciwia się łamaniu praw obywatelskich, niszczeniu wolności działalności gospodarczej i rozpadowi więzi społecznych.

Nasza działalność jest możliwa tylko dzięki darczyńcom.

Każdy datek wpłacany na rzecz Ruchu przeznaczamy na: 

  • kampanię informacyjną w przestrzeni internetowej, ujawniającą faktyczne regulacje i drastyczne skutki ich wprowadzenia w zakresie tzw. stref czystego transportu; 
  • wydruk i kolportaż wśród mieszkańców największych polskich miast ulotek informujących o zagrożeniach wynikających z tzw. stref czystego transportu;
  • działania edukujące i mobilizujące opinię publiczną (spotkania, konferencje, raporty, artykuły i nagrania wideo) na rzecz obrony podstawowych wolności i praw obywatelskich, szczególnie wobec zagrożeń wynikających z realizacji Agendy 2030 i implementacji zasad „zrównoważonego rozwoju”.

Wypełnij formularz:

Zapraszamy na fanpage akcji:

Koordynator kampanii Nie Oddamy Miasta: