Twoje auto nie wjedzie do „strefy”?
Nowe przepisy uderzą w Ciebie, Twoich bliskich lub firmę?
Napisz do nas – pomagamy osobom poszkodowanym szkodliwymi przepisami:
Prywatny samochód. To on wedle aktywistów klimatycznych jest głównym winnym zanieczyszczeń w mieście pochodzących z transportu. Za taką opinią idą w ruch strefy czystego transportu, ograniczanie ruchu i zniechęcenia dla posiadaczy „czterech kółek”. Rzeczywistość jest inna. Złowieszcza rola samochodów jest znacząco przewartościowywana, a milczy się o wpływie lotnisk na jakość powietrza w mieście. A, jak się okazuje, jest o czym mówić!
Z badań organizacji, Transport & Environment (T&E), która przeprowadziła badania dotyczące wpływu emisji z silników samolotów odrzutowych na środowisko i zdrowie ludzi w pobliżu najbardziej ruchliwych lotnisk Europy, wynika że:
Emisje CO₂ generowane przez prywatne odrzutowce w Europie wzrosły o 31% w latach 2005–2019, co wskazuje na szybszy wzrost niż w przypadku lotnictwa komercyjnego. Prywatne odrzutowce są wyjątkowo szkodliwe dla środowiska – emitują około 10 razy więcej dwutlenku węgla na pasażera niż samoloty liniowe i aż 50 razy więcej niż pociągi.
Emisje z silników odrzutowych negatywnie wpływają na zdrowie ponad 50 milionów Europejczyków zamieszkujących obszary w promieniu 20 kilometrów od największych lotnisk. Szczególnie groźne są ultra drobne cząstki o średnicy poniżej 0,1 mikrometra, które mogą przedostawać się do wszystkich organów ludzkiego ciała. Ich wdychanie prowadzi do poważnych zagrożeń zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia i oddechowego, co stanowi istotny problem dla zdrowia publicznego.
Jeśli skupimy się na przykładzie Krakowa i jego walki o „czyste powietrze”, to trzeba odnotować, że w ciągu ostatnich dekad obserwujemy gwałtowny wzrost rozwoju transportu lotniczego na lotnisku Balice. Niesie to ze sobą szereg aspektów, które uznajemy za pozytywne, takie jak rozwój ruchu turystycznego czy biznesu, ale nie możemy przejść obojętnie obok tych negatywnych.
W niniejszym artykule pochylimy się nad negatywnym wpływem lotniska, jakim jest zanieczyszczenie środowiska przez spaliny samolotów w obrębie miast. Za przykład, jak już wspomniano, posłuży nam Kraków i obsługujący tę metropolię port lotniczy.
W roku 1964 władze wojskowe udostępniły na potrzeby lotnictwa cywilnego 10 hektarowy teren na terenie bazy wojskowej w podkrakowskich Balicach. W tym samym roku odbyło się tam lądowanie pierwszego rejsowego samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT.
Od tamtego czasu regularnie słyszeliśmy doniesienia o otwarciu kolejnego terminala lub informacje o rozbudowie lotniska.
W roku 1965 lotnisko w Balicach przyjęło 66 401 pasażerów. Z kolei rok 2024 okazał się rekordowy – obsłużono ponad 11 milionów podróżnych. Liczby te oddają skalę tego jak bardzo zwiększył się ruch samolotów nad Krakowem w ciągu niespełna 50 lat. Jeśli dodamy do tego, że w roku 2005 po raz pierwszy obsłużono ponad milion pasażerów, a pod koniec tego samego roku osiągając liczbę 1 5861 30 pasażerów, to możemy zaobserwować siedmiomilionowy wzrost pasażerów na przestrzeni poprzednich czternastu lat.
Jeśli weźmiemy liczbę pasażerów z 2024 roku i podzielimy ją przez liczbę miejsc popularnego samolotu pasażerskiego Boeing 737-800, który mieści około 189 osób, to uzyskamy szacunkową liczbę startów i lądowań w liczbie 58 628 maszyn w skali roku.
Oficjalne dane statystyczne pokazują wyraźne wzrosty operacji. We wrześniu 2024 roku z usług Portu Lotniczego Kraków skorzystało 1 040 849 pasażerów, co stanowi wzrost o 29% w porównaniu do września 2019 roku oraz o 18% w stosunku do września 2023 roku.
Wiele osób uważa rozwój lotnisk za szansę dla rozwoju regionu, nie inaczej jest w przypadku Krakowa. Jeśli jednak przyjrzymy się naszym zachodnim sąsiadom to zobaczymy, że porty lotnicze są u nich zlokalizowane w znacznych odległościach od centrów miast, a połączone są z nimi za pomocą sieci kolejowych.
Inaczej sytuacja się ma w przypadku lotniska na Balicach. Zmodernizowane zostało połączenie kolejowe z centrum miasta, lecz warto zauważyć, że odległość do centrum Krakowa wynosi tylko 11 km. Linia autobusowa nr 300 obsługiwana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie, pokonuje dystans zaledwie 10 km, licząc od miejsca wyjazdu z centrum miasta.
Biorąc pod uwagę wyjątkowo niekorzystne usytuowanie geologiczne Krakowa, tzw. nieckę niezwykle utrudniającą wymianę powietrza nad miastem, to odległość dziesięciu kilometrów możemy uznać za niewystarczającą – przypominając tu wyniki badań opisanych na początku artykułu i strefę oddziaływania ruchu lotniczego na otoczenie, określoną przez badaczy na 20 kilometrów.
Sytuacji nie poprawia również brak jakiegokolwiek całościowego planu zagospodarowania miasta Krakowa, dzięki czemu z roku na rok resztki istniejących miejskich korytarzy powietrznych są skutecznie zabudowywane przez deweloperów.
W Krakowie jakość powietrza monitorują zarówno instytucje państwowe, jak i prywatne. Główną rolę w tym zakresie pełni Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Krakowie, będący częścią Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska. WIOŚ zarządza siecią stacji pomiarowych rozmieszczonych w różnych częściach miasta, m.in. przy al. Krasińskiego, ul. Dietla, ul. Bujaka, ul. Złoty Róg, ul. Bulwarowej, os. Piastów, ul. Telimeny oraz na os. Wadów.
Dodatkowo, w monitorowanie jakości powietrza angażują się organizacje prywatne, takie jak Airly, które instalują własne czujniki i udostępniają dane za pośrednictwem platform internetowych.
Wyżej wymienieni alarmują o zanieczyszczeniu głównie spowodowanym przez paleniska domowe oraz spaliny samochodowe. Niestety, wszelkie próby walki z krakowskim smogiem są niewystarczające i można zaryzykować stwierdzenie, że jednym z tego powodów jest ich nieskuteczność już na etapie przyjmowania założeń.
Wprowadzane są bowiem coraz to nowsze decyzje i uchwały, które nie są poparte badaniami naukowymi. Nie wyciąga się wniosków z ograniczeń już wprowadzonych w innych krajach. Przykładem może tu być zakaz wjazdu dla samochodów napędzanych silnikami Diesla w niemieckich miastach, który nie poprawił jakości powietrza w znaczący sposób, jak również nowe ograniczenia ruchu, wyłączenia i zwężenia ulic, które sprzyjają wyhamowaniu ruchu i zwiększaniu emisji.
Powyższe wnioski nasuwają pytanie: skąd się tak naprawdę bierze smog nad Krakowem i jakie są źródła jego powstawania? Jaki wpływ może mieć tu lotnisko w Balicach?
W przypadku samolotów najwięcej zanieczyszczeń jest emitowanych nie tylko na wysokościach przelotowych, ale także w innych fazach lotu – tam gdzie zespoły napędowe pracują na wysokich obrotach, emitują najwięcej zanieczyszczeń lub tam gdzie trasa dolotowa jest najdłuższa.
Główne fazy lotu samolotu to start, wznoszenie do wysokości przelotowej, przelot samolotu, zniżanie lądowanie.
Z punktu widzenia mieszkańca miasta sąsiadującego z lotniskiem najistotniejsze są dwie fazy lotu: startu i lądowania.
Silnik samolotu podczas startu jest obciążony w 100% przez 40 sekund, natomiast podczas lądowania obciążenie silnika wynosi 30% a faza lądowania trwa 4 minuty.
Podobny proces ma miejsce w przypadku realizacji procedury GPR [z ang. ground running procedure] podczas, której silnik poddawany jest przeglądowi przed lotem. Pierwsze trzy minuty fazy startu i wznoszenia dla samolotu szerokokadłubowego równe są wytworzeniu około 2 tyś. kg .
Podczas lądowania strumień powietrza oraz spalin z silników samolotu jest zdecydowanie mniejszy w porównaniu do operacji startu i wznoszenia, ale czas trwania samej operacji jest zdecydowanie dłuższy, co ma duży wpływ na szkodliwe oddziaływanie w rejonie lotniska.
Poniższy wykres dobrze ilustruje ten problem.
Główne składniki spalin lotniczych to:
Są to związki, które w wyniku reakcji fotochemicznych odpowiadają za przebieg wielu niekorzystnych zjawisk w atmosferze. Smog fotochemiczny, kwaśne deszcze, zwiększenie stężenia ozonu w troposferze to jedne z poważniejszych zagrożeń dla środowiska spowodowane spalaniem paliwa przez samoloty.
Należy również pamiętać, że samoloty generują bardzo duże ilości pyłów respilabilnych PM10 (cząstki mniejsze niż 10μm) i PM2,5 (cząstki mniejsze niż 2,5μm) absorbujących na swojej powierzchni związki kancerogenne i metale ciężkie odkładające się w ludzkim organizmie.
Należy tu zwrócić uwagę, iż wymienione powyżej pyły oraz inne związki produkowane w procesie spalania paliwa lotniczego, są głównymi związkami szkodliwymi, jakie badają stacje pomiaru jakości powietrza.
Poniżej przykład pomiarów krakowskiej stacji pomiarowej z ulicy Dietla.
Najbardziej narażeni jesteśmy na małe cząstki PM2,5 wywołujące astmę, alergie oraz nowotwory.
Badania zaś dowodzą, że na świecie co roku przedwcześnie umiera 5000 osób mieszkających w promieniu 20 kilometrów od lotniska.
Wymienione wyżej składniki to związki, które w wyniku reakcji fotochemicznych mają udział w generowaniu wielu niekorzystnych zjawisk w atmosferze.
Zanieczyszczenie atmosfery cząstkami stałymi emitowanymi przez silniki lotnicze niewątpliwie ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Jak piszą Paweł Głowacki i Stefan Szczeciński w publikacji „Zagrożenia ekologiczne wokół lotnisk i możliwości ich ograniczania”:
Cząstki o średnicy 10 μm lub mniejsze mogą być przyczyną różnych chorób, przede wszystkim serca i płuc, i związanych z tym zgonów.
Jak dowodzą wspomniani naukowcy, nasilanie się chorób jest łączone z długoterminowym oddziaływaniem cząstek znajdujących się w otoczeniu.
Cytując w/w publikację:
… przyczyniają się one do występowania takich chorób jak astma i zapalenie oskrzeli. Są też jedną z przyczyn arytmii serca i ataków serca. Najpoważniejsze problemy wynikają z oddziaływania cząstek drobnych. Najmniejszą odporność na negatywne oddziaływanie cząstek stałych wykazują ludzie z chorobami serca i płuc, osoby starsze oraz dzieci.
Konwencjonalne podejście do emisji związków toksycznych z silników lotniczych zakłada jej kontrolę jedynie w fazach startu, lądowania i kołowania statku powietrznego. W tym kontekście warto sprawdzić, o jakiej wysokości mówimy w odniesieniu do tych faz przelotu.
W operacjach lotniczych pułap 3000 stóp odgrywa istotną rolę jako jedno z kluczowych minimów związanych z widzialnością i odległością od chmur. Przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ruchu lotniczego i są zawarte w dokumentach Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oraz w europejskim rozporządzeniu SERA (Standardised European Rules of the Air).
SERA określa minimalne wymagania operacyjne w zależności od rodzaju przestrzeni powietrznej i warunków meteorologicznych. Pułap ten, jako wyznacznik, pomaga pilotom w zachowaniu odpowiednich marginesów bezpieczeństwa w warunkach lotu z widocznością (VFR), szczególnie w przestrzeniach kontrolowanych i niekontrolowanych.
Dokładne interpretacje i zastosowania przepisów dotyczących pułapu 3000 stóp można znaleźć w Załączniku 2 ICAO oraz w odpowiednich sekcjach rozporządzenia SERA, w tym dotyczących warunków minimalnych widzialności w locie i minimalnych odległości od chmur.
Stosuje się go w procedurze podchodzenia do lądowania, np. przy użyciu systemu ILS. To właśnie w tej strefie pułapu wysokości, zwanej także strefą oddziaływania (3000 stóp to odpowiednik 1000 metrów wysokości) samolot generuje cząstki stałe, które powinno się wliczać do tzw. niskiej emisji, głównie z uwagi na ich opadanie i tym samym oddziaływanie na zabudowania.
Z tego względu wszystkie operacje lotnicze, które są przedmiotem analiz wpływu transportu lotniczego na jakość powietrza odbywają się na pułapie do 3000 stóp, czyli 1000 metrów.
Świadczą o tym także przepisy certyfikacji silników lotniczych, stworzone z założeniem ograniczenia emisji spalin z emisji niskiej na obszarach przyległych do lotnisk. Aktualne badania wskazują jednak, że emisja cząstek nawet na wysokościach przelotowych (powyżej 3000 stóp), może stanowić istotną część całkowitej emisji spalin wpływającej na zdrowie człowieka.
Przytoczmy tu zasady obowiązujące w polskiej przestrzeni powietrznej. Są to m.in. zakazy wykonywania lotów nad obszarami miast w ich granicach administracyjnych. W przepisach ustalono następujące wysokości – są one zależne od liczby mieszkańców:
Dla Krakowa mającego liczbę mieszkańców na poziome 807 000 (stan na rok 2024) dozwolona minimalna wysokość lotu powinna być nie mniejsza niż 1500 metrów. Niestety ograniczenia te nie dotyczą między innymi podejścia do lądowania i odlotów z lotnisk i lądowisk wpisanych do ewidencji, zgodnie z instrukcją operacyjną.
Po przeanalizowaniu lotów nad miastem, możemy podać orientacyjną wysokość lotu nad dużym krakowskim osiedlem Bronowice, która kształtuje się na poziomie około 600 metrów nad ziemią podczas podchodzenia do lądowania.
Strefa oddziaływania samolotu to odległość do 1000 metrów nad ziemią, więc nie można powiedzieć, że samoloty latają na odległościach wykluczających ich wpływ na jakość powietrza w Krakowie.
Wspomniana odległość 600 metrów jest mniejsza od wartości definiowanej jako strefa wpływu transportu lotniczego na jakość powietrza. Oczywiste jest więc stwierdzenie, że samoloty mogą oddziaływać na centralne obszary miasta Krakowa. Oznacza to, że niemal każdy samolot lądujący i startujący nad Krakowem jest emiterem w/w zanieczyszczeń, które wchodzą w skład krakowskiego smogu.
Przykład krakowskiego lotniska i uwarunkowań jego eksploatacji nie ma na celu negowania samolotu jako środka transportu, a jedynie wskazanie tego rodzaju transportu jako emitera zanieczyszczeń powietrza. Wynika to zasadniczo z tego, że samolot wyposażony jest w silniki spalinowe.
Tym samym nie sposób wskazywać odpowiedzialności tylko transportu samochodowego za istniejący stan powietrza w Krakowie. Idące za takim błędnie sformułowanym wnioskiem decyzje, takie jak kolejne próby utworzenia Strefy Czystego Transportu na obszarze całego miasta Krakowa, oznaczają, iż licznym mieszkańcom zabrania się poruszania ich własnymi samochodami po mieście, podczas gdy transport lotniczy, mimo iż jest ważnym środkiem transportu, nie jest neutralny dla środowiska, zwłaszcza w kontekście zanieczyszczeń powietrza w miastach.
W związku z tym, regulacje dotyczące jakości powietrza – aby mogły być skuteczne, muszą być dopasowane do źródeł problemu – powinny zatem obejmować wszystkie źródła emisji, w tym także transport lotniczy, który istotnie wpływa na jakość powietrza w ramach niskiej emisji.
dr inż. Marcin Cegielski
konsultacja merytoryczna: Michał Witkowski
BIBLIOGRAFIA
[1] PRACE INSTYTUTU LOTNICTWA Warszawa 2011, Zagrożenia ekologiczne wokół lotnisk i możliwości ich ograniczania.
[2] Bezpieczeństwo i ekologia, Problematyka emisji toksycznych składników spalin silników lotniczych
[3] Politechnika Warszawska, Wydział Transportu, Model emisji CO2 dla zarządzania ruchem lotniczym w rejonie lotniska
[4] KOSMOS PROBLEMY NAUK BIOLOGICZNYCH, Emisja zanieczyszczeń z sektora transportu lotniczego i jej wpływ na zdrowie człowieka
[5] Bezpieczeństwo i ekologia, Zewnętrzne koszty środowiskowe działalności transportu lotniczego.
[6] INSPEKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA, Pyły drobne w atmosferze, kompendium wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym w Polsce
[7] Transport & Environment (T&E), Badania dotyczące wpływu emisji z silników samolotów odrzutowych na środowisko i zdrowie ludzi w pobliżu najbardziej ruchliwych lotnisk
Napisz do nas – pomagamy osobom poszkodowanym szkodliwymi przepisami:
Ruch Społeczny „Nie Oddamy Miasta” chce normalności, sprzeciwia się łamaniu praw obywatelskich, niszczeniu wolności działalności gospodarczej i rozpadowi więzi społecznych.
Nasza działalność jest możliwa tylko dzięki darczyńcom.
Każdy datek wpłacany na rzecz Ruchu przeznaczamy na: